Більшість проб води з колодязів Любарщини мають перевищення вмісту нітратів та поширюють бактеріальні інфекції

Жителі Любарщини в переважній більшості споживають воду з децентралізованих джерел – шахтних та глибинних колодязів. А це, як правило, так звані «грунтові води». Саме в останні роки, стрімко зростає забрудненість цих вод нітратами (сполуками азотних кислот). До речі , на сьогодні, ефективних методів їх знешкодження у колодязній воді  ще не існує.

Із 330 зразків, відібраних та досліджених з цих джерел на Любарщині у 2018 році, у 260 пробах виявлено перевищення вмісту нітратів. Така вода негативно впливає на імуннозахистні функції  людського організму. Хвороби органів травлення, дихання, серцево-судинної системи, онкологічну патологію та інші недуги здатна провокувати забруднена  нітратами вода. А для дітей раннього віку життя  і особливо немовлят  гострі отруєння нітратами  можуть мати навіть трагічні наслідки.

Згідно діючих державних санітарних норм і  правил  максимально граничним  значенням  допускається вміст нітратів у воді не більше 50 мг/дм³. В той же час для немовлят  доза в 10 мг є токсичною, а в 50 мг – смертельною. Це повинні пам’ятати матері  всіх малюків,  а особливо ті, чиї діти знаходяться на штучному  чи змішаному вигодовуванні.

Для дорослого  без шкоди  для здоров’я середньодобове   навантаження  нітратами,  що сумарно поступають  з їжею і водою , не повинно перевищувати 600 мг.

Ще один із показників відхилень у воді колодязній на Любарщині  – загальна жорсткість . Саме з нею напряму пов’язана  сечокам’яна хвороба, а також алергійні захворювання , які можуть викликати засоби побутової  хімії, що вкрай погано відмиваються з поверхонь у жорсткій воді.

На жаль, за рік, що минув, у понад  60%  досліджень води за мікробіологічними  показниками були бактеріально забрудненими. Вірусний гепатит «А»  (хвороба Боткіна), дизентерія, сальмонельоз, інші кишкові та вірусні інфекції розповсюджуються саме через колодязну воду. Проведення щорічної весняної та осінньої профілактичної дезінфекції колодязів громадського та індивідуального користування є чинником попередження бактеріального забруднення води питної.

У Любарському районі немає жодного населеного пункту, в якому б населення в тій чи іншій мірі не перебувало під впливом такого фактору ризику, як вживання неякісної питної води. Любар, Старий Любар, Громада, Семенівка, Стрижівка, Нова Чортория, Малий Браталів, Авратин, Великі Деревичі – це території , в яких у воді фактично отримані  значення по нітратах перевищували допустимі  в десятки і більше разів, а також містили  бактерії групи кишкової палички.

Безконтрольне використання у сільськогосподарському виробництві  хімії, недолуге й безвідповідальне  поводження з довкіллям, постійне порушення вимог  санітарного  й екологічного законодавства – чинники, які впливають на наше здоров’я

Ольга Балдинюк,  фахівець райуправління Держпродспоживслужби